Одразу спойлер - гени не "керують" нами, але вони формують тенденції. Так звані поведінкові гени не визначають поведінку напряму, а лише створюють схильності. Поведінка формується складною взаємодією багатьох генів та факторів середовища, виховання і особистого досвіду. 


Ген COMT (катехол-О-метилтрансфераза)

Цей ген кодує фермент, який "прибирає" надлишок дофаміну з префронтальної кори головного мозку — області, що відповідає за логіку, планування, контроль емоцій і поведінку. Варіант Val158Met впливає на швидкість функціонування ферменту - Val забезпечує підвищену активність, а Met, навпаки, сповільнює роботу ферменту. 


Як це впливає на поведінку?

Люди з варіантом Met/Met (АА) гена СОМТ схильні довше аналізувати варіанти перед тим, як прийняти рішення, тоді як люди з варіантом Val/Val (GG) гена СОМТ імпульсивніші та частіше йдуть на ризик (авантюристи).


Ген DRD4 (дофаміновий рецептор D4)

Цей ген має варіанти з різною кількістю повторів (4R, 7R тощо), і саме повтор 7R пов'язують з пошуком новизни та схильністю до ризику. Цей варіант частіше зустрічається в популяціях, які мігрували, тож його часто називають “геном мандрівника”.


Як це впливає на поведінку?

Маючи меншу чутливість до дофаміну, люди з цим варіантом більше схильні шукати нові враження, бути більш допитливими, але також більш схильні до ризикової поведінки (екстремальні види спорту, азартні ігри). Деякі дослідження показують зв'язок між DRD4-7R та синдромом дефіциту уваги, але також із креативністю та підприємницькими рисами.


Ген MAOA (моноаміноксидаза A)

Цей ген кодує фермент, що відповідає за розщеплення нейромедіаторів (серотоніну, дофаміну та норадреналіну). Він має дві основні версії: MAOA-L – низькоактивна форма, та MAOA-H – високоактивна форма. 


Як це впливає на поведінку?

МАОА пов'язаний із регуляцією імпульсів та агресивною поведінкою. Варіант MAOA-L ше називають “геном воїна”, його пов'язують з високою реакцією на емоційні стимули, імпульсивністю, агресією. 

Зауважте, сам по собі ген не робить людину агресивною! Прояв генетичного впливу сильно залежить від середовища. Показано, що варіант MAOA-L, саме у поєднанні з негативним дитячим досвідом, сприяє підвищеному ризику неконтрольованої, антисоціальної поведінки.


Ген OXTR (рецептор окситоцину)

Окситоцин — гормон, що викликає почуття близькості, турботи та прив’язаності. Ген  OXTR впливає на сприйнятливість до цього гормону. 


Як це впливає на поведінку?

Різні варіанти в гені OXTR пов'язані з різними проявами емпатії, розпізнаванням емоцій та соціальними зв'язками. Наприклад, варіант rs53576 (GG) зустрічається у людей більш емпатичних, відкритих, які легше формують міжособистісні стосунки.

Натомість rs53576 (AA або AG) зустрічаються у більш соціально обережних, стриманих людей, яким важче довіряти іншим. 

Зауважте, що середовище зростання все ж має вирішальний вплив. Показано, що у людей з “позитивним” варіантом rs53576 (GG), які росли у неблагополучних сім'ях, попри свій генетичний потенціал, спостерігалась соціальна тривожність.