-1060x400w.png)
Генетика відіграє важливу роль у формуванні спортивних здібностей та визначенні потенційних обмежень. Генетичний код містить важливу інформацію про те, які види фізичної активності найкраще підходять конкретній людині. Знання своїх генетичних факторів допоможе розкрити потенціал тіла й уникнути небажаних наслідків від неправильно підібраних навантажень.
Що визначає генетика в спорті?
Переважаючий тип м'язових волокон.
- Червоні (повільно скорочуються) – краще підходять для витривалості. Поширені у марафонців, триатлетів.
- Білі (швидко скорочуються) – сприяють вибуховій силі, швидкості. Переважають у спринтерів, стрибунів, важкоатлетів.
Будова тіла.
- Ріст, довжина кінцівок, форма суглобів, пропорції тіла – усе це має генетичну основу.
Наприклад, високий ріст надає перевагу у баскетболі, довгі ноги – в бігу, широкі плечі – в плаванні.
Рівень тестостерону та інших гормонів.
- Впливають на розвиток м’язової маси, швидкість відновлення, агресію у змаганнях тощо.
Обмежувальні фактори, пов'язані з:
- Схильністю до травм (наприклад, слабкі сухожилля, крихкість кісток, складність у відновленні).
- Генетичними патологіями серцево-судинної системи (як-от кардіоміопатія).
- Обмеженням в рухливості суглобів або особливості скелетної будови, які заважають виконанню певних рухів.
Одні з ключових генів, варіанти яких варто врахувати при підборі активного виду спорту:
UGT1A1, синдром Жильбера
Алелі гена UGT1A1 визначають, наскільки ефективно ваш організм переробляє токсичну форму білірубіну. Низькофункціональні алелі 7(TA) та 8(TA) у двох копіях можуть спричиняти синдром Жильбера, який зустрічається в 10,7% українців. Людям із синдромом Жильбера варто контролювати рівень навантаження, інтенсивні навантаження та дієти можуть спровокувати загострення стану.
FV та FII, фактори згортання крові
Мутації факторів згортання крові FV с.1691G>A та FII с.20210G>A підвищують ризик утворення тромбів, що потребує особливого підходу до фізичної активності. Людям із мутаціями FV та FII необхідна регулярна, але помірна фізична активність, щоб підтримувати нормальний кровообіг та профілактувати виникнення тромбозів. Протипоказані тривалі статичні види спорту та важкі силові навантаження, які підвищують тиск у венах.
АСЕ, ангіотензинперетворювальний фермент
Ген ACE впливає на ваші силові показники та витривалість. Залежно від варіанту (II, ID, DD), ви можете мати схильність до певних видів спорту. Відтак носії варіанту II будуть успішними у видах спорту, спрямованих на витривалість, натомість носії DD - швидше набирають м'язову масу і мають перевагу у силових видах.
APOE, аполіпопротеїн E
Ген APOE впливає на метаболізм ліпідів та відновлення нервової тканини після травм. Особливо важливо враховувати його варіанти для вибору контактних видів спорту, оскільки алель Е4 асоційований з важким відновленням після травм голови.
Антигени HLA-B27 та HLA-В7
Ці антигени пов'язані з аутоімунними запальними захворюваннями суглобів та хребта. При наявності одного з цих антигенів необхідно підтримувати рухливість суглобів, але не створювати надмірне навантаження на них, щоб не провокувати можливий розвиток запалення.
VDR, рецептор вітаміну D
Поліморфізм Fok1 у гені VDR впливає на міцність кісток та ризик переломів, що визначає безпеку певних видів фізичної активності.
Генетичне тестування – це ключ до розуміння унікальних особливостей вашого організму та підбору оптимальних фізичних навантажень.
Залиште коментар