Теломери — це спеціальні ділянки на кінцях хромосом, які захищають нашу ДНК. Уявіть їх як пластикові наконечники на шнурках — так само теломери захищають кінці хромосом від пошкоджень або сплутування. 


Теломери складаються з повторюваних послідовностей нуклетидів (у людей це 6 “літер” - TTAGGG) та спеціальних білків. Кожного разу, коли клітина ділиться, теломери стають трохи коротшими. Згодом вони стають настільки короткими, що клітина більше не може успішно ділитися і входить у стан клітинного старіння (сенесценції) або гине. Накопичення таких клітин в тканинах призводить до ознак старіння організму.


У новонароджених дітей теломери містять приблизно 1,300-1,700 повторів. З віком кількість повторів поступово зменшується. При кожному поділі клітини теломери втрачають близько 5-33 повторів. У людей похилого віку теломери скорочуються до 500-1,000 повторів. Критично короткими теломери вважаються, коли їх довжина становить приблизно 250 повторів, що часто призводить до зупинки поділу клітини.


Довжина теломер може суттєво відрізнятися між різними людьми та навіть між різними клітинами одного організму, залежно від генетичних факторів, способу життя та впливу навколишнього середовища. Ось кілька факторів, що впливають на швидкість вкорочення теломер:

 Хронічний стрес

  • Було показано, що у людей, які роками перебувають у хронічному стресі, довжина теломер в середньому відповідає середньостатистичній довжині старших на 10 років людей.

Порада: Не бійтесь звернутись по допомогу до психотерапевта. На жаль, не завжди можливо уникнути стресу, але необхідно навчитись з ним справлятися.

Відчуття безпеки і довіри корелює із довгими теломерами. Залишайтеся в оточенні, яке Вам таке надає))) 


Неякісний сон

  • Недосипання та проблеми зі сном перешкоджають клітинному відновленню.

Порада: В ідеалі здоровий сон має тривати 7–9 годин щоночі, проходити в тиші, темряві та прохолоді, в один і той самий час. Уникайте роботи з нічними змінами. Якщо вас регулярно турбує безсоння, зверніться по допомогу до фахівця.


Куріння і алкоголь 

  • Обидва викликають пошкодження ДНК і сприяють вкороченню теломер (курці мають теломери коротші, ніж некурці того ж віку)

Порада: Ну тут все очевидно, виключіть ці шкідливі звички з вашого життя або хоча б зведіть їх до мінімуму.


Нездорове харчування

  • Високий вміст цукру та трансжирів сприяють підвищенню оксидативного стресу та глікування - надлишок глюкози може зв’язуватись з ДНК, білками та ліпідами, залишаючи їх нездатними виконувати свою роботу.

Порада: споживайте у їжу більше продуктів, багатих на антиоксиданти (вітамін C, E, поліфеноли).


Малорухомий спосіб життя

  • Низька фізична активність сприяє уповільненню метаболізму, послабленню регенерації.

  • Люди, що регулярно займаються спортом чи виконують денну норму кроків, мають довші теломери, ніж неактивні однолітки.


Дізнатися більше про цей феномен можна прочитавши книгу Нобелівської лауреатки Елізабет Блекберн “Ефект теломер: радикальний підхід до більш молодого, здорового і довгого життя.“ (“The Telomere Effect: A Revolutionary Approach to Living Younger, Healthier, Longer” by Elizabeth Blackburn)

А також наукова україномна актуальна, доказова публікація: 

http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/156866/1-PorublevaUKR.pdf?sequence=1